ICIN 2020 Program at a glance

Mon, Feb 24 Tue, Feb 25 Wed, Feb 26 Thur, Feb 27
9:00 NETPROC Workshop Tutorials Keynote 1 Keynote 4
10:00 Keynote 2 Keynote 5
11:00 Coffee Break
11:30 NETPROC Workshop Tutorials Technical Session 3 Technical Session 6
12:30 Demo/Poster El. Pitch
13:00 Lunch Break Lunch Break + Demo/Poster Session
14:00 NETPROC Workshop RINA Workshop Opening Ceremony Keynote 3 Technical Session 7
14:30 Technical Session 1
15:00 Technical Session 4 Coffee Break
15:30 Distiguished Expert Panel
16:00 Coffee Break
16:30 NETPROC Workshop RINA Workshop Technical Session 2 Technical Session 5
17:00 Closing Ceremony
17:30
18:00 Welcome Reception
20:00 Conference Dinner

Tuesday – February 25, 2020


09:00 – 10:45  Tutorial 1: High-speed software networks and machine learning: a hands-on overview of AI techniques for network data (Part 1) La Grande Scène

Leonardo Linguaglossa (Telecom PairsTech, France) & Aldo Lipani (UCL, UK)

&

09:00 – 10:45Tutorial 2: Distributing intelligence through cloud-to-edge and decentralised technologies March

Domenico Siracusa, Daniele Santoro (FBK, Italy)


10:45 – 11:15Coffee Break


11:15 – 13:00Tutorial 1: High-speed software networks and machine learning: a hands-on overview of AI techniques for network data (Part 2)La Grande Scène

Leonardo Linguaglossa (Telecom PairsTech, France) & Aldo Lipani (UCL, UK)

&

11:15 – 13:00Tutorial 3: Evolution of Service Deployment in the 5G Radio Network and 5G Core Network – March

Rogier Noldus (Ericsson, Netherlands)


13:00 – 14:00Lunch Break


14:00 – 14:30Opening Ceremony – La Grande Scène


14:30 – 16:00Technical Session 1: Network Orchestration and Automation – La Grande Scène

Session Chair: Barbara Martini (CNIT, Italy)

  • Automated Design of Network Services from Network Service Requirements

Navid Nazarzadeoghaz and Ferhat Khendek (Concordia University, Canada); Maria Toeroe (Ericsson, Canada)

  • An Efficient Traffic Steering for Cloud-Native Service Function Chaining

Boutheina Dab (Orange Labs France, France); Ilhem Fajjari (Orange labs, France); Mathieu Rohon, Cyril Auboin and Arnaud Diquélou (Orange Labs, France)

  • Multi-objective Optimisation for Slice-aware Resource Orchestration in 5G Networks

Asterios Mpatziakas and Stavros Papadopoulos (Centre for Research and Technology Hellas, Greece); Anastasios Drosou (Centre for Research & Technology Hellas – Information Technologies Institute, Greece); Dimitrios Tzovaras (Rochester, Greece)

  • 5G E2E Network Slicing Management with ONAP

Veronica Quintuna Rodriguez, Fabrice M. Guillemin and Amina Boubendir (Orange Labs, France)


16:00 – 16:30Coffee Break


16:30 – 18:00Technical Session 2: 5G Networks – La Grande Scène

Session Chair: Muge Sayit (Ege University, Turkey)

  • System and application performance of function placement strategies for virtualized mobile fronthaul/backhaul networks

Go Hasegawa (Tohoku University, Japan); Rina Yamasaki and Masayuki Murata (Osaka University, Japan)

  • Framework for Trustful Handover of M2M devices between Security Domains

Andreea Ancuta Corici, Marius Corici and Eric Troudt (Fraunhofer FOKUS, Germany); Bjoern Riemer (Fraunhofer, Germany); Thomas Magedanz (Fraunhofer Institute FOKUS / TU Berlin, Germany)

  • Data Consistency in the 5G Specification

Jonathan Sid-Otmane (Sorbonne Université, LIP6, Paris & Orange Labs, France); Sofiane Imadali and Frédéric Martelli (Orange Labs, France); Marc Shapiro (INRIA and LIP6, France)

  • Video Broadcast Services over 5G networks

Michail Alexandros Kourtis and Thanos Sarlas (NCSR Demokritos, Greece); Claus Keuker (Smart Mobile Labs GmbH, Germany); Javier Morgade and Dhananjay Umap (Smart Mobile Labs, Germany); Victor Bayon (Intel Labs, Ireland); George K Xilouris (NCSR Demokritos, Greece); Thomas Soenen (Ghent University – imec, Belgium); Alexandros Kostopoulos (Hellenic Telecommunications Organization S.A. (OTE), Greece); Ioannis Chochliouros (Hellenic Telecommunications Organization S.A. (OTE), Greece); Harilaos Koumaras (NCSR Demokritos, Greece)

 

Wednesday – February 26, 2020


09:00 – 10:00Keynote 1: Network Modeling: Finding the Right Level of AbstractionLa Grande Scène

Jim Kurose (University of Massachusetts, Amherst MA, USA)


10:00 – 11:00Keynote 2: Softwarization and IoT evolutionLa Grande Scène

Lefteris Mamatas (University of Macedonia, Greece)


11:00 – 11:30Coffee Break


11:30 – 12:30Technical Session 3: Network Slicing – La Grande Scène

Session Chair: Prosper Chemouil (Orange Labs (retired), France)

  • A Lightweight Policy-aware Broker for Multi-domain Network Slice Composition

Xuan-Thuy Dang (Technische Universität Berlin & DAI Labor, Germany); Fikret Sivrikaya (GT-ARC gGmbH & Technische Universität Berlin, Germany)

  • Enhancing the performance of 5G slicing operations via multi-tier orchestration

Miquel Puig Mena (i2cat Foundation, Spain); Apostolos Papageorgiou, Leonardo Ochoa-Aday and Muhammad Shuaib Siddiqui (Fundació i2CAT, Internet i Innovació Digital a Catalunya, Spain); Gabriele Baldoni (ADLINK Technology, France)

  • An Efficient Online Heuristic for Mobile Network Slice Embedding

Katja Ludwig (University of Augsburg, Germany); Andrea Fendt (Nokia Bell Labs & University of Augsburg, Germany); Bernhard Bauer (University of Augsburg, Germany)


12:30 – 13:00DPS: Demo/Poster « Elevator Pitch » Session – La Grande Scène

Session Chair: Prosper Chemouil (Orange Labs (retired), France)

  • A Framework for Testing Live Implementations of ABR Algorithms

Adam M Morsman (BT, United Kingdom (Great Britain)); Mike E Nilsson and Paul Farrow (British Telecommunications plc, United Kingdom (Great Britain)); Tim Stevens (BT, United Kingdom (Great Britain))

  • A QUIC-based proxy architecture for an efficient hybrid backhaul transport

Michele Luglio and Mattia Quadrini (University of Rome Tor Vergata – Dip. Ing. Elettronica, Italy); Cesare Roseti and Francesco Zampognaro (University of Rome Tor Vergata, Italy); Simon Pietro Romano (University of Napoli Federico II, Italy)

  • A Blockchain-based Brokerage Platform for Fog Computing Resource Federation

Marco Savi, Daniele Santoro, Katarzyna Di Meo and Daniele Pizzolli (Fondazione Bruno Kessler, Italy); Miguel Pincheira (OpenIoT Research Area, FBK CREATE-NET & University of Trento, Italy); Raffaele Giaffreda (FBK CREATE-NET, Italy); Silvio Cretti (Fondazione Bruno Kessler, Italy); Seung-woo Kum (Korea Electronics Technology Institute, Korea (South)); Domenico Siracusa (Fondazione Bruno Kessler, Italy)

  • Optimized Network Slicing Proof-of-Concept with Interactive Gaming Use Case

José J Alves Esteves, Jr. (Orange Labs & Sorbonne Université, France); Amina Boubendir and Fabrice M. Guillemin (Orange Labs, France); Pierre Sens (Université de Paris 6, France)

  • A Deployable Containerized 5G Core Solution for Time Critical Communication in Smart Grid

Van Giang Nguyen, Karl-Johan Grinnemo, Javid Taheri and Anna Brunstrom (Karlstad University, Sweden)

  • FogGuru: a Fog Computing platform based on Apache Flink

Davaadorj Battulga (University of Rennes 1 & U-Hopper, Italy); Daniele Miorandi (U-Hopper, Italy); Cedric Tedeschi (University of Rennes I / INRIA, France)

  • 5G Experimentation Framework: Architecture Specifications, Design and Deployment

Louiza Yala (Orange Labs, France); Sihem Cherrared (University of Rennes 1 & Orange Labs and INRIA, France); Grzegorz Panek (Orange Polska, Poland); Sofiane Imadali and Ayoub Bousselmi (Orange Labs, France)

  • A New Service Management Framework for Vehicular Networks

Jose Ramirez, Onyekachukwu Augustine Ezenwigbo, Gayathri Karthick and Ramona Trestian (Middlesex University, United Kingdom (Great Britain)); Glenford E Mapp (MIddlesex University & Cantego Limited, United Kingdom (Great Britain))

  • Creating trust in automation in intent-based mobile network management

Ville Vartiainen (Aalto University, Finland); Dmitry Petrov and Vilho Räisänen (Nokia Bell Labs, Finland)

  • Interoperable and discrete eHealth Data Exchange between Hospital and Patient

Andreea Ancuta Corici, Olaf Rode, Ben Kraufmann, Andreas Billig, Jörg Caumanns and Markus Deglmann (Fraunhofer FOKUS, Germany); Viktoria Walter, Janina Rexin and Gunther Nolte (Vivantes Netzwerk für Gesundheit GmbH, Germany)


13:00 – 14:00Lunch Break + Demo/Poster Session


14:00 – 15:00Keynote 3: Network Operations and AI La Grande Scène

Rafia Inam (Ericsson, Sweden)


15:00 – 16:10Technical Session 4: Improving Service Performance – La Grande Scène

Session Chair: Amina Boubendir (Orange Labs, France)

  • Multimedia Service Management with Virtualized Cache Migration

Reza Shokri Kalan (Ege University- Turkey, Turkey); Muge Sayit (Ege University, Turkey); Stuart Clayman (University College London (UCL), United Kingdom (Great Britain))

  • Proposal of Profile and Event Sharing by Agent Communication

Masafumi Katoh (Fujitsu Labotatories Ltd., Japan); Tomonori Kubota and Eiji Yoshida (Fujitsu Laboratories, Japan); Yuji Kojima (Fujitsu Limited, Japan); Yuuichi Yamagishi (FUJITSU LIMITED, Japan)

  • Double Mask: An Efficient Rule Encoding for Software Defined Networking

Ahmad Abboud (University of Lorraine, France); Abdelkader Lahmadi (INRIA Nancy Grand Est, France); Michael Rusinowitch (LORIA, France); Miguel Couceiro (University of Lorraine, France); Adel Bouhoula (Higher School of Communication of Tunis & University of Carthage, Tunisia); Mondher Ayadi (Numeryx, France)


16:10 – 16:35Coffee Break


16:35 – 18:00Technical Session 5: Network Security – La Grande Scène

Session Chair: Ved P. Kafle (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)

  • Neural network based anomaly detection for SCADA systems

Lenhard Reuter (AIT Austrian Institute of Technology, Austria); Oliver Jung (AIT Austrian Institute of Technology GmbH, Austria); Julian Magin (AIT Austrian Institute of Technology, Austria)

  • DDoS Detection System Using Feature Selection and Machine Learning Algorithms in a Distributed System

Amjad Alsirhani (Dalhousie University, Faculty of Computer Science & Canada, Canada); Geetanshu Grover and Srinivas Sampalli (Dalhousie University, Canada); Peter Bodorik (Dalhousie University, Faculty of Computer Science, Canada)

  • Configuration of the Detection Function in a Distributed IDS Using Game Theory

Clement Weill (Institut Polytechnique de Paris & CEA LIST, France); Alexis Olivereau (CEA, LIST, France); Djamal Zeghlache (Institut Mines-Telecom, Telecom SudParis & UMR 5157 CNRS – Samovar, France)

  • Cache-Property-Aware Features for DNS Tunneling Detection

Naotake Ishikura and Daishi Kondo (Osaka Prefecture University, Japan); Iordan Iordanov (Corpy & Co, Japan); Vassilis Vassiliades (Research Centre on Interactive Media, Smart Systems and Emerging Technologies, Cyprus); Hideki Tode (Osaka Prefecture University, Japan)

 

Thursday – February 27, 2020


09:00 – 10:00Keynote 4: A Speed of Light Internet Service ProviderLa Grande Scène

Bruce Maggs (Duke University, USA)


10:00 – 11:00Keynote 5: Refurbishment of the IP Framework after 50 years of operationsLa Grande Scène

David (Zhe) Lou (Huawei Technologies, Germany)


11:00 – 11:30Coffee Break


11:30 – 13:00Technical Session 6: Machine Learning and Analytics – La Grande Scène

Session Chair: Piotr Boryło (AGH University of Science and Technology, Poland)

  • Explained Intelligent Management Decisions in Virtual Networks and Network Slices

Pedro Martinez-Julia and Ved P. Kafle (National Institute of Information and Communications Technology, Japan); Hitoshi Asaeda (National Institute of Information and Communications Technology (NICT), Japan)

  • WARP: WAN Connection Bandwidth Monitoring and Prediction

Nadezhda Pinaeva (Moscow State University, Russia); Vitaly Antonenko (Applied Research Center for Computer Networks, Russia)

  • Prediction and Dynamic Adjustment of Resources for Latency-Sensitive Virtual Network Functions

Abu Hena Al Muktadir and Ved P. Kafle (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)

  • Cloud2 HDD: Large-Scale HDD Data Analysis on Cloud for Cloud Datacenters

Engin Zeydan (Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC), Spain); Suayb S. Arslan (MEF University, Turkey)


13:00 – 14:00Lunch Break + Demo/Poster Session


14:00 – 15:10Technical Session 7: Detection, Identification and Diagnosis – La Grande Scène

Session Chair: Daishi Kondo (Osaka Prefecture University, Japan)

  • CHeSS: A Configuration Health Scoring System and Its Application to Network Devices

Sanjeev Sondur (Temple University, USA); Girisha Shankar (Cisco Systems, Inc. India, India); Krishna Kant (Temple University, USA)

  • An Infinite Multivariate Categorical Mixture Model for Self-Diagnosis of Telecommunication Networks

Amine Echraibi (Orange Labs & IMT Atlantique, France); Joachim Flocon-Cholet and Stéphane Gosselin (Orange Labs, France); Sandrine Vaton (IMT Atlantique, France)

  • An Automatic Error Identification Method in Call Control Protocol Using Levenshtein Distance

Keishu Umoto and Shingo Ata (Osaka City University, Japan); Yasubumi Chimura (Japan & Oki Electric Industry Co., Ltd., Japan); Nobuyuki Nakamura (OKI Electric Industry Co., Ltd., Japan); Taketsugu Yao (Oki Electric Industry, Co., Ltd., Japan)


15:10 – 15:40Coffee Break


15:40 – 17:00Distiguished Expert Panel: In-Network Computing and Programmability La Grande Scène

Moderator:

  • Alex Galis (University College London , UK)

Panelists:

  • Bruce Maggs (Duke University, USA)
  • Lefteris Mamatas (University of Macedonia, Greece)
  • Jim Kurose (University of Massachusetts, Amherst MA, USA)
  • Marie-José Montpetit (MIT, USA)
  • David (Zhe) Lou (Huawei Technologies, Germany)

17:00 – 17:30Closing Ceremony La Grande Scène