27th Conference on Innovation in Clouds, Internet and Networks

Intelligent network service management across the compute continuum

March 11-14, 2024
Paris, France

ICIN 2024 Program

Final Program

*Timing used is CET/UTC+1h

Day #1 in the Morning : Nestor
9:15 - 9:20

Welcome

9:20 - 9:50

Invited Presentation: ETSI NFV activities on Autonomous Networks

Speakers: Haitao Xia (Huawei, China)
9:50 - 10:20

Keynote: What can knowledge injection bring to intent-based networking?

Speakers: Sylvaine Kerboeuf (Nokia Bell Labs, France)
10:20 – 10:45

Knowledge Driven Policy Management for Autonomous Networks

Speakers: Lingli Deng (China Mobile, China)
10:45 - 11:15
Coffee Break
11:15 - 11:40 

Intent Negotiation Empowers Advanced Operations for the Intent-Driven Autonomous Network

Speakers: Jinguo Zhu (ZTE, China); Pengxiang Xie and Manchang Ju (ZTE Corporation, China); Lingli Deng, Keguang He and Kaixi Liu (China Mobile, China)
11:40 - 12:05

Towards Intent-Based Scheduling for Performance and Security in Edge-To-Cloud Networks

Speakers: José Santos (Ghent University - Imec, Belgium); Eddy Truyen (KU Leuven, Belgium); Christoph Baumann (Ericsson AB, Sweden); Filip De Turck (Ghent University - imec, Belgium); Gerald Budigiri and Wouter Joosen (KU Leuven, Belgium)
12:05 – 12:30 

A Declarative Reasoning Approach to Conflict Management in Intent-Based Networking

Speakers: Jacopo Massa, Stefano Forti, Federica Paganelli, Patrizio Dazzi and Antonio Brogi (University of Pisa, Italy)
12:30 – 12:45

Conclusion/Closing

Day #1 in the Afternoon : 6GN
14:00 – 14:05

Opening session

14:05 – 14:50

Keynote: Pan-European Trials and Pilots: the story so far in the 5G-PPP, and the long way ahead towards 6G in the SNS-JU

Speakers: Carles Antón-Haro (6G Industry Association (6G-IA))

14:50 - 15:10

Dual Timescale Orchestration System for Elastic Control of NextG Cloud-Integrated Networks

Speakers: Quirino Pagliuca (TIM, Italy); Luciano Jerez Chaves (Universidade Federal de Juiz de Fora, Brazil); Pasquale Imputato (University of Naples Federico II, Italy); Antonia Tulino (Università degli studi di Napoli, Italy); Jaime Llorca (New York University, USA)

15:10 – 15:30

Resilient Cloud Control System: Dynamic Frequency Adaptation via Q-Learning

Speakers: Fatemeh Akbarian, William Tärneberg, Emma Fitzgerald and Maria Kihl (Lund University, Sweden)

15:30 – 16:00
Coffee Break
16:00 – 16:20

A QoE-Guaranteed Routing Scheme for VR Video Streaming Using Monte Carlo Tree Search in SDNs

Speakers: Mingchun Xu , Yu Chen and Yingjie Zhou (Beijing University of Posts and Telecommunications, China)

16:20 – 16:40

Genetic Algorithm With Gene Regulatory Networks Based Optimization Method for Distributed Video Analysis System

Speakers: Seishiro Inoue, Masaaki Yamauchi, Daichi Kominami, Hideyuki Shimonishi and Masayuki Murata (Osaka University, Japan)

16:40 - 17:00

A Simulation of Energy Optimized Distributed Video Processing on 28 GHz Network

Speakers: Nattaon Techasarntikul, Hideyuki Shimonishi and Masayuki Murata (University of Pisa, Italy)

17:00 - 17:20

Multimodal Object Recognition Using Bayesian Attractor Model for 2D and 3D Data

Speakers: Haruhito Ando, Daichi Kominami, Ryoga Seki, Hideyuki Shimonishi and Masayuki Murata (Osaka University, Japan)

17:20 – 17:25

Conclusion/Closing

Day #1: March 11, 2024
8:30 - 9:15
Registration
9:15 - 10:45

Workshop on iNtent drivEn autonomouS neTwORks
(NESTOR)

&

Tutorial #1:
Setting up a Reinforcement Learning pipeline for a Telco Core Network

Speakers: Shantanu VERMA (Orange Innovation Networks, Gurgaon, India) & Guillaume Fraysse (Orange Innovation Networks, Paris, France)

10:45 - 11:15
Coffee Break
11:15 - 12:45

Workshop on iNtent drivEn autonomouS neTwORks
(NESTOR)

&

Tutorial #1:
Setting up a Reinforcement Learning pipeline for a Telco Core Network

Speakers: Shantanu VERMA (Orange Innovation Networks, Gurgaon, India) & Guillaume Fraysse (Orange Innovation Networks, Paris, France)

12:45 - 14:00
Lunch Break
14:00 - 15:30

Workshop on 6G Network Use Cases and Verticals
(6GN)

&

Tutorial#2:
Recent advances in Container Orchestration: Network-Aware Scheduling in Container Clouds

Speakers: José Santos (Ghent University - imec, IDLab, Gent, Belgium) & Chen Wang (IBM Thomas J. Watson Research Center, New York, USA)

15:30 - 16:00
Coffee Break
16:00 - 17:15

Workshop on 6G Network Use Cases and Verticals
(6GN)

&

Tutorial #2:
Recent advances in Container Orchestration: Network-Aware Scheduling in Container Clouds

Speakers: José Santos (Ghent University - imec, IDLab, Gent, Belgium) & Chen Wang (IBM Thomas J. Watson Research Center, New York, USA)

Day #2: March 12, 2024
8:30 - 9:15
Registration
9:15 - 10:45

Tutorial #3:
Green NFV: framework and enablers for energy savings in telecom network deployments

Speakers: Hammad Zafar (NEC Laboratories Europe in Heidelberg, Germany) & Joan Triay (DOCOMO Euro-Labs, Germany)

 

Tutorial #4:
Enabling Networking Technologies for High Performance Computing

Speaker: Cedric Westphal
(Futurewei, USA)

10:45 - 11:15
Coffee Break
11:15 - 11:45

Opening Session

11:45 - 12:45

Keynote #1:
Network and service management across the compute continuum


Speaker: Mauro Tortonesi (University of Ferrara, Italy)

12:45 - 14:00

Lunch Break and Demos

 
  • Multi-Objective Microservice Orchestration: Balancing Security and Performance in CCAM
    Stefano Berlato, Silvio Cretti, Domenico Siracusa and Silvio Ranise (Fondazione Bruno Kessler, Italy)

  • From a business intent to a network deployment with user-friendly interfaces and natural language processing
    Barbara Orlandi (Nokia Bell Labs, France), Sandrine Lataste (Orange Labs, France), Sylvaine Kerboeuf, Frederic Faucheux, Bruno Mongazon and Olivier Marce (Nokia Bell Labs, France), Marc Bouillon, Xiaofeng Huang, Sihem Cherrared and Pascal Delvallet (Orange Labs, France)

  • A Platform for Time-Sensitive Networking in Converged IoT-Cloud Environments
    Georgios Papathanail, Ilias Sakellariou, Lefteris Mamatas and Panagiotis Papadimitriou (University of Macedonia, Greece)

  • Experiments with Digital Security Processes over SDN-based Cloud-native 5G Core Networks
    Sarantis Kalafatidis, Georgios Agrafiotis, Konstantinos GIapantzis, Antonios Lalas and Konstantinos Votis (Centre for Research and Technology - Hellas (CERTH), Greece)

  • ClusterSlice: A Zero-touch Deployment Platform for the Edge Cloud Continuum
    Lefteris Mamatas, Sotiris Skaperas and Ilias Sakellariou (University of Macedonia, Greece)

  • Demonstrating Runtime Microservice Rescheduling in Hybrid Clouds for Cost Minimization
    Silvio Cretti, Marco Zambianco and Domenico Siracusa (Fondazione Bruno Kessler, Italy)

14:00 - 16:00

FPS #1: Edge Computing and IoT

 
  • Dynamic Schedule Computation for Time-Aware Shaper in Converged IoT-Cloud Environments
    Georgios Papathanail, Ilias Sakellariou, Lefteris Mamatas and Panagiotis Papadimitriou (University of Macedonia, Greece)

  • Investigation of Container Network Function Deployment Costs in the Edge Cloud
    Kien Nguyen (University of Wuerzburg, Germany); Filip Simonovski (University of Augsburg, Germany); Frank Loh (University of Wuerzburg, Germany); Nguyen Huu Thanh (Hanoi University of Science and Technology, Vietnam); Tobias Hoßfeld (University of Würzburg, Germany)

  • In-depth analysis of Kubernetes manifest verification tools for robust CNF deployment
    Boubacar Diarra (Orange Labs & Inria Lille, France); Karine Guillouard and Meryem Ouzzif (Orange Labs, France); Philippe Merle (Inria Lille - Nord Europe, France); Jean-Bernard Stefani (INRIA, France)

  • DAXiot: A Decentralized Authentication and Authorization Scheme for Dynamic IoT Networks
    Artur Philipp and Axel Küpper (TU Berlin, Germany); Philip Raschke (Technische Universität Berlin, Germany)
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 18:00

SPS #1: Networking and Communications

 
  • Secure and Trustful Cross-domain Communication with Decentralized Identifiers in 5G and Beyond
    Hai Dinh-Tuan (Technische Universität Berlin, Germany); Sandro Rodriguez Garzon (Technische Universität Berlin & Telekom Innovation Laboratories, Germany); Jianeng Fu (Technische Universität Berlin, Germany)
  •  
  • On cross-layer optimization for real-time remote communication in 5G and beyond
    Toni Dimitrovski (TNO, The Netherlands); Evangelos Alexiou (Xiaomi Technology, The Netherlands); Lucia D'Acunto, Tim Bergman, Rick Hindriks and Belma Turkovic (TNO, The Netherlands)
  •  
  • Round Trip Times (RTTs): Comparing Terrestrial and LEO Satellite Networks
    Javier Conde (Universidad Politécnica de Madrid, Spain); Gonzalo Martínez (Universidad Carlos III de Madrid, Spain); Pedro Reviriego (Universidad Politécnica de Madrid, Spain); Jose Alberto Hernandez (Universidad Carlos III de Madrid, Spain)
  •  
  • Shortcuts: A Simple Mechanism for Reducing the Data Path Delay in Beyond 5G and 6G Networks
    Marius Corici (Fraunhofer FOKUS, Germany); Hemant Zope (Fraunhofer Fokus, Germany); Hauke Buhr and Christian Scheich (Fraunhofer FOKUS, Germany); Thomas Magedanz (Fraunhofer Institute FOKUS / TU Berlin, Germany)
  •  
  • XDQ: Enhancing XDP with Queuing and Packet Scheduling
    Freysteinn Alfredsson (Karlstads Universitet, Sweden); Per Hurtig and Anna Brunstrom (Karlstad University, Sweden); Toke Høiland-Jørgensen (Red Hat, Denmark); Jesper Dangaard Brouer (Cloudflare, Denmark)
18:15 - 19:00

Welcome Reception

Day #3: March 13, 2024
8:30 - 9:15
Registration
9:15 - 11:15

FPS #2: Edge-Cloud Continuum

  • FORK: A Kubernetes-compatible Federated Orchestrator of Fog-native applications over multi-domain edge-to-cloud ecosystems
    Shahmir Ejaz and Mays F AL-Naday (University of Essex, United Kingdom (Great Britain))

  • Cost Minimization in Multi-cloud Systems with Runtime Microservice Re-orchestration
    Marco Zambianco, Silvio Cretti and Domenico Siracusa (Fondazione Bruno Kessler, Italy)

  • VOICE: Value-of-Information for Compute Continuum Ecosystems
    Mattia Zaccarini and Benedetta Cantelli (University of Ferrara, Italy); Maria Fazio (University of Messina, Italy); William Fornaciari (Politecnico di Milano, Italy); Filippo Poltronieri, Cesare Stefanelli and Mauro Tortonesi (University of Ferrara, Italy)

  • LLRS: A Low latency Resource Scheduling in Cloud Continuum orchestration
    David Kule Mukuhi (Bell Labs , Nokia Networks France, Université Gustave Eiffel, France); Abdelkader Outtagarts (Nokia Bell Labs, France)
11:15 - 11:45
Coffee Break
11:45 - 12:45

Keynote #2 AI Continuum for Smart, Secure and Sustainable Network


Speaker: Imen Grida Ben Yahia (Amazon Web Services, UK)
12:45 - 14:00

Lunch Break and Demos

 
  • Multi-Objective Microservice Orchestration: Balancing Security and Performance in CCAM
    Stefano Berlato, Silvio Cretti, Domenico Siracusa and Silvio Ranise (Fondazione Bruno Kessler, Italy)

  • From a business intent to a network deployment with user-friendly interfaces and natural language processing
    Barbara Orlandi (Nokia Bell Labs, France), Sandrine Lataste (Orange Labs, France), Sylvaine Kerboeuf, Frederic Faucheux, Bruno Mongazon and Olivier Marce (Nokia Bell Labs, France), Marc Bouillon, Xiaofeng Huang, Sihem Cherrared and Pascal Delvallet (Orange Labs, France)

  • A Platform for Time-Sensitive Networking in Converged IoT-Cloud Environments
    Georgios Papathanail, Ilias Sakellariou, Lefteris Mamatas and Panagiotis Papadimitriou (University of Macedonia, Greece)

  • Experiments with Digital Security Processes over SDN-based Cloud-native 5G Core Networks
    Sarantis Kalafatidis, Georgios Agrafiotis, Konstantinos GIapantzis, Antonios Lalas and Konstantinos Votis (Centre for Research and Technology - Hellas (CERTH), Greece)

  • ClusterSlice: A Zero-touch Deployment Platform for the Edge Cloud Continuum
    Lefteris Mamatas, Sotiris Skaperas and Ilias Sakellariou (University of Macedonia, Greece)

  • Demonstrating Runtime Microservice Rescheduling in Hybrid Clouds for Cost Minimization
    Silvio Cretti, Marco Zambianco and Domenico Siracusa (Fondazione Bruno Kessler, Italy)

14:00 - 16:00

FPS #3: Security

  • Revealing the Threat Landscape of Intent-based Management in O-RAN
    Filippo Rebecchi (Ericsson France, France); Daniel Cho and Loay Abdelrazek (Ericsson, Sweden); Henrik Forssell (Ericsson AB, Sweden); Jonathan Olsson (Ericsson, Sweden)

  • SEAL: Secure and Efficient Authentication using Linkage for Blockchain Network
    Hsiang-Jen Hong (Western Washington University, USA); Sang-Yoon Chang (University of Colorado Colorado Springs, USA); Wenjun Fan (Xi'an Jiaotong-Liverpool University, China); Simeon Wuthier (University of Colorado Colorado Springs, USA); Xiaobo Zhou (University of Colorado, Colorado Springs, USA)
     

  • Secure and authorized data sharing among different IoT network domains using Beez Blockchain
    Enrico Zanardo (Universitas Mercatorum, Italy & University of Nicosia, Italy); Barbara Martini (Universitas Mercatorum, Italy)

  • Moving Target Defense for Cloud-Native Applications
    Ali Awarkeh (University of CNAM, France); Rim El Malki (Ericsson, R&D, France); Filippo Rebecchi (Ericsson France, France)
16:00 - 16:30
Coffee Break
16:30 - 18:00

SPS #2: Cloud Optimization and Applications


  • Assessing supervised machine learning in detecting GPS spoofing attacks on UAV application use-cases
    Dimitrios-Evangelos Gkogkos, Lefteris Mamatas and Sophia Petridou (University of Macedonia, Greece)

  • Edge AI framework for Large Scale Smart Agriculture
    Seung Woo Kum (Korea Elecronics Technology Institute, Korea (South)); Seungtaek Oh and Jaewon Moon (Korea Electronics Technology Institute, Korea (South))

  • Memory Bandwidth Throttling to Maximise Performance and Reduce Power Consumption
    Paul Veitch (BT & Bt, United Kingdom (Great Britain)); Chris MacNamara and John J Browne (Intel Corporation, Ireland)

  • Optimizing TSN Routing, Scheduling, and Task Placement in Virtualized Edge-Compute Platforms
    Hamza Chahed and Andreas J. Kassler (Karlstad University, Sweden)

  • Network Planning for the Future Railway Communications
    Cristian Bermudez Serna (Technical University of Munich, Germany); Peng Lin Huang (Technical University of Catalonia, Spain); Anna Prado (Technical University of Munich, Germany); Carmen Mas-Machuca (University of the Bundeswehr Munich (UniBW), Germany)
20:00

Conference Dinner

Day #4: March 14, 2024
9:00 - 9:45
Registration
9:45 - 11:15

FPS #4: Network Management and Processing

  • Intent-based network management with user-friendly interfaces and natural language processing
    Barbara Orlandi (Nokia Bell Labs, France); Sandrine Lataste (Orange, France); Sylvaine Kerboeuf (Nokia Bell Labs, France); Marc Bouillon (Orange Labs, France); Xiaofeng Huang (Orange, France); Frederic Faucheux (Nokia Bell Labs, France); Arzhang Shahbazi and Pascal Delvallet (Orange, France)
     

  • Segment Routing for Chaining Micro-Services at Different Programmable Network Levels
    Bertrand Mathieu (Orange Innovation, France); Olivier D Dugeon (Orange Labs & France Telecom, France); Joël Roman Ky (Orange Innovation, France); Philippe Graff and Thibault Cholez (Universite de Lorraine, CNRS, Inria, LORIA, France)

  • E-Commerce Bot Traffic: In-Network Impact, Detection, and Mitigation
    Masoud Hemmatpour (Arctic University of Norway & Simula Research Laboratory (SRL), Norway); Changgang Zheng and Noa Zilberman (University of Oxford, United Kingdom (Great Britain))
11:15 - 11:45
Coffee Break
11:45 - 12:45

Keynote #3 NFV-COIN: Leveraging In-Network Computing with Network Function Virtualization


Speaker: Elias P. Duarte (Federal University of Paraná, Brazil)
12:45 - 14:00

Lunch Break and Demos

 
  • Multi-Objective Microservice Orchestration: Balancing Security and Performance in CCAM
    Stefano Berlato, Silvio Cretti, Domenico Siracusa and Silvio Ranise (Fondazione Bruno Kessler, Italy)

  • From a business intent to a network deployment with user-friendly interfaces and natural language processing
    Barbara Orlandi (Nokia Bell Labs, France), Sandrine Lataste (Orange Labs, France), Sylvaine Kerboeuf, Frederic Faucheux, Bruno Mongazon and Olivier Marce (Nokia Bell Labs, France), Marc Bouillon, Xiaofeng Huang, Sihem Cherrared and Pascal Delvallet (Orange Labs, France)

  • A Platform for Time-Sensitive Networking in Converged IoT-Cloud Environments
    Georgios Papathanail, Ilias Sakellariou, Lefteris Mamatas and Panagiotis Papadimitriou (University of Macedonia, Greece)

  • Experiments with Digital Security Processes over SDN-based Cloud-native 5G Core Networks
    Sarantis Kalafatidis, Georgios Agrafiotis, Konstantinos GIapantzis, Antonios Lalas and Konstantinos Votis (Centre for Research and Technology - Hellas (CERTH), Greece)

  • ClusterSlice: A Zero-touch Deployment Platform for the Edge Cloud Continuum
    Lefteris Mamatas, Sotiris Skaperas and Ilias Sakellariou (University of Macedonia, Greece)

  • Demonstrating Runtime Microservice Rescheduling in Hybrid Clouds for Cost Minimization
    Silvio Cretti, Marco Zambianco and Domenico Siracusa (Fondazione Bruno Kessler, Italy)

14:00 - 15:30

FPS #5: Cloud Resource Allocation and Performance Analysis


  • Multi-cloud Containerized Service Scheduling Optimizing Computation and Communication
    Weifan Zhang, Sokol Kosta and Preben Mogensen (Aalborg University, Denmark)

  • gPerfIsol: GNN-based Rate-Limits Allocation for Performance Isolation in Multi-tenant Cloud
    Benoit Nougnanke (IIJ Research Laboratory, Japan & JFLI CNRS, Japan); Justin Loye (IIJ Research Lab, Japan); Jean-François Baffier (National Institute of Informatics & Tohoku University, Japan); Simone Ferlin (Red Hat and Karlstad University, Sweden); Marc Bruyere (IIJ Innovation Institute & The University of Tokyo, Japan); Yann Labit (LAAS-CNRS, Université de Toulouse, France)

  • Empowering ISPs with Cloud Gaming User Experience Modeling: A NVIDIA GeForce NOW Use-Case
    Gergely Dobreff and Dániel Frey (Budapest University of Technology and Economics, Hungary); Attila Bader (Ericsson, Hungary); Alija Pašić (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)
15:30 - 16:00
Coffee Break
16:00 - 17:00

Panel: Intelligent network service management across the compute continuum

Moderator:

  • Pal Varga (Budapest University of Technology and Economics, Hungary)

Panelists:

  • Elias P. Duarte Jr. (Federal University of Parana, Brazil)
  • Fabrice Guillemin (Orange, France)
  • Deng Hui (Huawei, China)
  • Mauro Tortonesi (University of Ferrara, Italy)
17:00

Best Paper Award and Closing Session